Jdi na obsah Jdi na menu
 


co to je metal? druhy metalu

Thrash Metal

 

Thrash Metal je jeden z podžánrů extreme metalu. Je zde více agresivnější kytara, obsahuje screaming a jsou zde dodávány punkové a hardcorové vlivy. Thrash Metal vznikl na přelomu 70. a 80. let a skládá se z prvků hardcore punku a heavy metalu. V některých případech býval tento metal ovlivněn i klasickou hudbou a jazzem.

Jako první thrash metalovou skupinou je považována americká skupina Anthrax. Dále se podíleli na vývoji thrash metalu skupiny jako jsou Slayer, Metallica, Megadeth a další. Thrash metal se objevil i v Českých metalových skupinách jako je například Arakain nebo Debustrol.

Velký význam pro rozvoj thrash metalu byly také první thrashové riffy již zmiňované Heavy Metalové skupiny Black Sabbath, které se objevily v roce 1975 v jejich písni „Symptom of the Universe“.

V polovině 80. let vznikla skupina Possessed, která hrála trochu jiný thrash metal, z kterého později vznikl dnes již známý Death Metal.

V tu dobu existovala poměrně známá skupina Sepultura založená bratry Igorem Cavalerou a Maxem Cavalerou, ale v roce 1996 kdy vydali i CD Roots bohužel jednomu ze zakladatelů, kytaristovi a zpěvákovi Maxovi Cavalerovi zemřel jeho syn při autonehodě a kapelu opustil, taktéž jeho bratr. Za 2 roky se vzpamatoval a založil novou thrash metalovou skupinu Soulfly, která není až tak známá, ale hraje velice dobře (doporučuji). V této době má Sepultura nového zpěváka, s kterým není kapela až tolik úspěšná.

Slayer, Metallica, Megadeth a Anthrax. Toto jsou velice důležité kapely, bez kterých by nejspíš thrash metal nebyl tak daleko a jsou nazývány jako "Big Four of Thrash", které mimochodem zahrají na letošním Sonisphere Festivalu v Česku na letišti Mimoň.

 

Death Metal

 

Death Metal je už metal spíše pro ty drsnější povahy. Vznikl v polovině 80. let a vyskytuje se zde "growling" v hlubokých tónech, který je často považován za "zvracení" a někteří lidé dokonce říkají, že to už není ani hudba (jako třeba můj otec :) ).

Texty jsou zde většinou velice tvrdé, zaměřené na satanismus nebo na smrt.

Death metal obsahuje tvrdé rychlé kytary a hlavně rychlé bicí.

Jako zakladatelé jsou považovaní již zmiňovaní Possessed, kteří hráli temnější thrash, takže death metal vzešel z thrash metalu. Death metal byl ale ovlivněn i floridskou skupinou Death. Tento styl se nejvíc rozvíjel ve Švédsku, kde je v této době také velmi populární a některé švédské skupiny jsou populární po celém světě.

Tento metal velice proslavila skupina Cannibal Corpse, která vznikla v 90-tých letech a dnes ji zná snad každý metalista.

Další podžánry Death Metalu:

Melodic Death Metal: Melodic Death Metal (často zvaný jako melodeath) vznikl ve Švédsku a byl vytvořen asi nejznámější melodeathovou skupinou In Flames.

Brutal Death Metal: Zde je nejznámější skupina Cannibal Corpse. Tento styl obsahuje velice nízké tóny.

Je jich samozřejmě víc.

 

Black Metal

 

Black Metal vznikl v polovině 80. let a je zde používán growling i screaming, tudíž je velice podobný death metalu. Používají se zde většinou o dva tóny podladěné kytary. U Black metalu je nezvyklé, že se zde používají i housle, varhany nebo cembala. Texty jsou opět zaměřeny hlavně na satanismus, pohanství, okultismus a odpor proti křesťanství.

Black Metal byl založen kapelou Venom, která v roce 1982 vydala desku právě s Black Metalem. Tento styl se rozšiřoval hlavně v Norsku, ale hraje se i v Česku, například ve starší tvorbě kapely Root.

Nejznámějšími Black Metalovými skupinami jsou Satyricon, Immortal, Mayhem a Behemoth.

 

 

Nu-Metal

 

Nu metal vznikl v polovině 90. let a byl vytvořen skupinou KoRn. Jedná se o kombinaci prvků rapu a metalu. Ve většině případech je zde kladen větší důraz spíš na baskytaru, než na kytaru. Tato změna jde slyšet hlavně u starší tvorby kapely KoRn. Nu metal neobsahuje téměř žádná kytarová sóla. Poté co vznikl, začalo tento typ metalu hrát hodně kapel, jako jsou například Linkin Park, Limp Bizkit a čeští Cocotte Minute.

Texty nejsou nijak jednotné a tak to záleží většinou na volbě kapely. Například KoRn mají texty o skaženém dětství Jonathana Davise.

Tento styl není moc od ostatních metalistů oblíben a většina říká, že to není ani metal. Podle mě je to ale kvalitní hudba, akorát se zaměřuje spíše na mladší generaci.

 

 

 

 

Co je to Metal?

 

Metal je hudební žánr, kde velkou roli hrají tvrdé elektrické kytary a baskytary, rychlých bicích a ve většině případů se zde objevují i tvrdé vokály, jako je např. growling nebo screaming. Největší rozvoj zažil metal hlavně v 80-tých - 90tých letech. "Metalisti" na většině koncertech ukazují takzvaného paroháče (kombinace ukazováčku a malíčku). Metalové texty jsou také známy tím, že se v nich často vyskytují sprostá slova. Na většině koncertech se také "headbanguje", tudíž hází hlavou do rytmu hudby. Na metalových koncertech se také většinou skáče tzv. "pogo dance" kdy všichni začnou skákat nebo "mosh pit circle", kde udělá skupinka fanoušků kruh a všichni začnou běhat dokola. Metal má i své jednotlivé typy.

 

___________________________________________________________________________________________________

 

Heavy Metal


Jeden z nejslavnějších typů metalu, heavy metal, se objevil ve Velké Británii a v USA na přelomu 60. a 70. let. Tento typ charakterizuje hlavně velky hluk a používají se zde hlavně kytarové riffy, ne moc slyšitelná baskytara, do kterých hrají bicí a k tomu drsný hlas.

Nejznámějšími kapelami jsou například Black Sabbath, Deep Purple a Judas Priest. Tyto kapely značně pomohly vývoji heavy metalu a jsou známé až dodnes. Později se začali tvořit kapely jako Iron Maiden, Motörhead, Mötley Crüe apod. Velmi známá je také heavy/thrash metalová skupina Metallica, která má mimochodem vystoupit v Česku na Sonisphere festivalu.

V textech se často objevují věci o smrti a podobných věcí, jako tomu je u Judas Priest, kteří byli zažalováni, protože se dva teenageři zabili právě kvůli jejich textům. Nakonec ale byli nevinní.

 

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 19918
Měsíc: 100
Den: 1